Kedvenc zöld árnyalatú civil szervezetem a Tudatos Vásárlók Egyesülete egy érdekes ruházati írást fordított magyarra. A szokásos "zölden öltözködős" témák mellett - vagyis mi a helyzet a szőrmékkel, milyenek az ökoalapanyagok stb. - azzal is foglalkozik, hogy a ruhák előállítása mennyire etikus körülmények között történik. Az ugyanis elég egyértelmű mindenkinek, hogy a textilipar szépen visszaköltözött a szegényebb országokba, mivel ott olcsóbb a munkaerő, de abba kevesebben gondolnak bele, hogy mitől is olcsó. Könnyen lehet, hogy gyermek- vagy rabszolgamunkát, esetleg éhbérért dolgozó munkásokat alaklamaznak. Mivel a cikk fordítás, kevés budapesti konkrétumot tartalmaz, de pár bolthálózat neve azért szerepel benne.
"Az Ethical Trading Initiative (ETI) 1998-ban jött létre, azzal a céllal, hogy javítson a globális beszállítói láncban dolgozók életkörülményein." - írják a Tudatosok, vagyis ezek a cégek ügyelnek egy csomó szabály betartására, amire a többiek nem. Na már most a cikk szerint "az EIT Magyarországon is jelen lévő tagjai: Chiquita, Twinings, Sara Lee, Marks and Spencer, Premier Foods,Tesco." (Ebből ugye csak másfél cég ruházati: M&S + Tesco.) Hm... Nekem kapásból két kérdés ugrik be: 1. A Nyájas Olvasó fordítana-e időt, energiát és pénzt arra, hogy méltányos kereskedelemből származó termékekeket vásároljon? 2. Elhiszi, hogy ezek a cégek (mondjuk például a Tesco) különbek a többinél, már ami a termékek eredetét illeti?
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.