Ahogy azt korábban is írtuk, a KREA végzős divattervezői a Múzeumok Éjszakáján a Szépművészetiben mutatták be kollekcióikat. Az alábbiakban bemutatjuk magukat az alkotásokat, meg természetesen a hozzájuk költött koncepciókkal, amelyekben szerepelnek dimenzióugrások, ortodox zsidók, a 20-as évek, meg cyberpunkok is. Íme:
Alkotó: Szegedi Kata / divattervező szak
A munka címe: Sharp Power
2009-10-es őszi-téli márkakollekció: egy nyitott, erős, kozmopolita nőideál megjelenítése, egész ruhatárának - a pólótól kezdve a télikabáton át, az estélyi ruháig - felvonultatása, saját tervezésű kalapokkal és cipőkkel kiegészítve. Inspirációként felhasználtam néhány modern épület sziluettjét, és a ruhák tervezésekor hajtogatásokat alkalmaztam. Az így kialakult szögletesség és szimmetria kellőképpen sugározza azt az erőt és magabiztosságot, amit ezekkel az öltözékekkel sugallni szerettem volna.
Alkotó: Polonszki Tünde / divattervező szak
A munka címe: Dimenzióugrás
2012.12.21. A Föld átlép a negyedik dimenzióba. Megváltoznak a körülöttünk lévő formák, anyagok, színek, és a tudatunk is egyfajta átalakuláson megy keresztül. A végletekig megromlott világ spirituálisan fejlett entitásai átlépnek a negyedik dimenzióba, ahol a formák, az anyagok és a színek eddig nem látott formát öltenek, és amely gondolati és érzelmi síkon is megváltoztatja az emberek ideológiáját. Ezeket az általam elképzelt formákat jelenítik meg az image-darabok, amelyek az emberi testtel kapcsolódva, újszerű formát alkotnak és együtt élnek a testtel. Ezeknek az eszméknek a kifinomult változásait mutatják a pret-a-porter darabok, amelyekkel a mindennapi élet során magunkra öltve fejezhetjük ki a bennünk élő túlélő, erős, spirituálisan fejlett lényt.
Alkotó: Lakatos Leila / divattervező szak
A munka címe: Fekete és Fehér - ןבלו רוחש
A 2009/2010-es őszi-téli kollekcióm az ortodox zsidóság letisztult, ünnepélyes megjelenését idézi. Hatalmas malomkerékszerű kalapok, fekete és fehér ruhák, pajesz, illetve fehér gallérok, masni, fátyol és rojtok: hűvös és kissé zárt eleganciát sugároz megjelenésük. Az image darabokra jellemző az eltorzított arányrendszer. Mintha egy ortodox család ruhásszekrényének ruhadarabjait és kiegészítőit próbálgatná egy kislány. Kisruhájára ráveszi anyukája blúzát, apukája kabátját, a bátyja ingét. Sok réteg kerül így egymásra, ezáltal a formák és anyagok érdekes játékát kapjuk. A kollekció színei: a fekete és a fehér.
Alkotó: IMAGO MUNDI - Kardos Ágnes / divattervező szak
A munka címe: Hider
Diplomamunkám témájának kiválasztásának idején olyan dolgok mentén jártak gondolataim, mint az illúzió, a látszatvalóság, a fikció, a mai és jövőbeli ember reakciói, lehetséges menekülési útvonalai, vagy olyan tendenciák, mint az uniformizálódás és beépülés. Image-kollekcióm alapötletét egy általam kitalált fiktív szubkultúra szolgáltatta, a hiderek, akik ruházatukra fotó alapján feltüntetve az adott környezet színét vagy akár felületét, érzéki csalódást előidézve, mozdulatlanul álldogálva az adott helyen demonstrálnak.
A hordható kollekcióm megalkotásánál célom egy komplex ötvözet létrehozása volt. Egy olyan öltözékeket tartalmazó street wear kollekció, mely a város és a tömeg része lehet, amely valamilyen értelemben észrevétlen, s emellett a valahova tartozás illúzióját kelti, olyan berögzült elemek átszűrésével, melyek észrevétlenül is egyenruhát idéznek fel bennünk, vagy akár a mindennapi ember öltözékét, mint uniformist, vagy adott estben városi elemekre emlékeztet. Színvilágában a beton és aszfalt vagy a sétálóutcák burkolatainak árnyalataihoz lett hasonlatos, mint elsőrendű városi szimbólumok, vagy a láthatósági mellény, addig formailag sok esetben egyenruhaszerű merevség jellemzi, sőt az öltözékek egyes elemeiben eddigi életem során beivódott egyenruha képeinek lenyomatait jelenítettem meg. Emellett mindvégig a városi ember öltözködési szokásaihoz, igényeihez és életviteléhez alakítottam a ruhákat. Törekedtem ezeket úgy összegyúrni, hogy egyedi hangvétele mellett megtartsa a beépülés, elvegyülés és észrevétlenség funkcióját is.
Alkotó: Hansági Krisztina / divattervező szak
A munka címe: Good Morning!
Good Morning! …nagyon friss, nagyon üde, nagyon reggel, tetőtől talpig! Jellegzetes részletek egy tökéletes reggel kollázsából, 2010 tavasz/nyár női Ready-to-wear ruhák a reggel sziluettjeivel, alternatív reggeli kiegészítőkkel. Álomszuszék mosolygós beauty, ki kócosan hörpinti frissen főtt kávéját, miközben nagyokat tunkol a lekvárba croissantjával...már majdnem túlcsorduló idill, nagyvonalú minimalizmus, finom részletekkel, apró gag-ekkel…
Alkotó: Gönczöl Gréta / divattervező szak
A munka címe: Hybrid Survival
A Hybrid Survival egy XXI. századi cyberpunk kollekció, mely szubjektív ötvözete a japán animék világának, az ember és gép közötti ellentétnek, valamint az általános civilizációs problémáknak. Kulcsszavak az elidegenedés, pánik, kiútkeresés. A háttérben meghúzódó negatív hangulat ellenére a ruhadarabok nagyon nőiesek, extravagánsak, helyenként kihívóak és tele vannak energiával. A formakialakításnál fontos volt a test mozgásszabadságának, kecsességének és a minimalista stílusvilágnak a megőrzése. Inspirációs forrásként az ejtőernyők, pontosabban azok légcellái és zsinórzata szolgált, melyek különböző formában meg is jelennek az egyes darabokon. A választott szín a fekete, ami nem a gyászos hangulatot, hanem az erőt, szenvedélyt, perverziót, eleganciát és mélységet hivatott reprezentálni. Mindezzel együtt a végeredmény egy valóságtól elrugaszkodott fikció, ami tele van fájdalommal, küzdelemmel és szépséggel.
Alkotó: Dudás Judit / divattervező szak
A munka címe: Raymond Radiguet
Régi szabások ötvözése az új, merészebb formavilággal és anyagokkal. Raymond Radiguet fiatalon elhunyt az 1920-as években, és mégis sikeres író személyisége, öltözködése, gondolkodása inspirált. Fiatalos, újszerű megjelenítése a mában. Élvezd az életet, és merj öltözködni.
Alkotó: Borbély Beatrix / divattervező szak
A munka címe: Architectural anatomy
A diplomakollekciómban egy számomra érdekes témát szeretnék kifejteni, és öltözék szintjén is érzékelhetővé tenni. A címben megfogalmazott két fogalom ellentétessége, ugyanakkor nagyon is egymásra hatása fogott meg. Célom a modern építészet szerkezetességének, geometrikusságának, tömbszerűségének összevetése az emberi test anatómiájával és organikusságával, és e kettősség kiemelése, érzékeltetése egy öltözéken belül. Az image daraboknál célom volt furcsa, sziluettet torzító és ugyanakkor kiemelő, merev, tömbszerű darabok tervezése és létrehozása. A pret a porter kollekcióra jellemző a kisebb volumen alkalmazása, a hordhatóságot és kényelmet helyezve előtérbe.
Célom volt a címben szereplő két fogalmat öltözékeken belül egyidejűleg megjeleníteni, az image daraboknál konkrétabb, a hordható daraboknál kissé árnyaltabb formában. A végeredményt tekintve úgy érzem sikerült az elképzelésemet teljes mértékben megvalósítani, és egyszerre határozott, geometrikus vonalú, de mégis finom és nőies darabokat létrehoznom.
Alkotó: Bíró Szilvia / divattervező szak
A munka címe: Sylvan
2009/2010-es őszi-téli kollekció. Mindig közel állt hozzám a természet, és mivel ez egy kimeríthetetlen inspirációs forrás, ebből merítettem ihletet. Ezen belül az őszi-téli erdő inspirált, a fák, levelek, gyökerek, gombák. Ezért természetes anyaghasználatban gondolkodtam, és fonalakból, kötött anyagból terveztem a kollekciót.
A sylvan, jelentése erdő, ez a cím a nevemből jön, a sylvia, fa, erdő, erdei nőt jelent.
Az image darabok többnyire a szabászbabán lettek kialakítva, a fonalak összehurkolásával. A pret a porter ruhák gépi kötéssel készültek. Minél egyszerűbb szabásvonalakat akartam elérni, hogy a fonalak, a kötött anyagok kapjanak nagyobb hangsúlyt. A ruhákon az eltúlzott nagy formák keverednek a szűk, testet követő megoldásokkal. A kollekció nőies, a visszafogott, színválasztás jellemzi, a fehér árnyalatai, a natúr színek.
Alkotó: ANNAEVA - Kárpáti Éva és Hachbold Anna / divattervező szak
A munka címe: 20th Century Urban Camouflage & Future Classics
A feladat első felében a városi, dolgozó nő hétköznapi öltözékének fontos elemét, a szürke ruhát idéztük fel, és jártuk körbe evolúcióját a huszadik században. A ruháét, ami a nőies öltözködés szimbóluma. A kollekció olyan darabokból áll, melyek a huszadik század minden évtizedének sajátos forma és stílus- világát idézik, a tízes évektől a kilencvenes évekig. A sziluettek egy évszázadot átölelő tarkasága ellenére a kilenc ruha egy összehangolt kollekció, amit a 2009 – 2010 őszi /téli szezonra kínálunk. A feladat második része a 2010 tavaszi / nyári szezonra készült kollekció, amely a huszadik század klasszikus elemeiből építkezve a jövő öltözködési stílusát vetíti elénk. A különböző csillogású anyagok és az egymáshoz közel álló színátmenetek érdekes kontrasztot alkotnak a ruhákban. Rétegződés és fény-árnyék jellemzi a ruhákat, a szürke, mint a múlt árnyéka, a színes, fényes felületek pedig a jövőé. Kollekciónk azoknak a nőknek szól, akik magabiztosan tudják viselni a különleges, tömegből kitűnő ruhákat, és kiegészítőkkel saját egyéniségükhöz tudják formálni azokat.
A fenti leírásokhoz csak az imázsképeket tettük ki, a divatbemutatón készült fotókat ezen a vetítésen nézhetitek meg.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.